orfeo lamborghinicaffe

Káva jako elixír mládí

Obecně se však má za to, že umírněná konzumace (nejčastěji jsou jako bezpečné množství uváděny tři šálky denně) zdravému člověku neuškodí.
Čtrnáct let trvající výzkum vedený odborníkem na výživu amerického Národního onkologického institutu Nealem Freedmanem však naznačuje, že vyšší než doporučená konzumace kofeinu nejenže neškodí, ale naopak prospívá.

Zdá se dokonce, že platí nepřímá úměra - čím více kávy vypijeme, tím menší je riziko, že zemřeme předčasně. 
Šest hrnků prý sníží riziko u mužů o deset, u žen pak dokonce o patnáct procent. Zde je nutno podotknout, že ve Spojených státech je zvykem pít poněkud slabší kávu než v Evropě a zbytku světa. Není to jen o kofeinu
"Myslím, že můžeme milovníky kávy uklidnit. Některé studie poukazovaly na souvislost mezi pitím kávy a zdravotními riziky, my jsme ale nic takového nezaznamenali," cituje server televize NBC Freedmana, jenž spolu s kolegy závěry svého bádání publikoval v odborném magazínu New England Journal of Medicine.
Studie se zúčastnilo 400 tisíc zdravých dobrovolníků. Pacienti trpící rakovinou a lidé po mrtvici či infarktu do ní zahrnuti nebyli.
Účinnou látkou v kávě je, jak již bylo řečeno, alkaloid kofein. Jedná se o stimulant, který působí zejména na centrální nervovou soustavu. A to tak, že mění chemické pochody v mozku - váže se na receptory adenosinu, a brání tím vzniku pocitu únavy.
Když nic jiného, tak je při enormní konzumaci kávy třeba vzít v potaz alespoň to, že kofein, stejně jako všechny ostatní stimulanty, nutí tělo využívat energetické zásoby, které by za normálních okolností zůstaly ušetřeny.

Neřestníky kafe nezachrání.

Aroma vám šeptá "Vstaň"? Bez obav ho poslechněte.

Za pozitivní účinky kávy na lidské zdraví ale může kofein jen částečně. Důležitou roli hrají také antioxidanty a další látky. Které přesně to jsou, ale zatím vědci říci nedokážou.
O pozitivních účincích kávy už bylo napsáno mnoho, od usnadňování spalování tuků přes snížení rizika vypuknutí Alzheimerovy choroby, ochranu před rakovinou až po usnadnění dýchacích obtíží při astmatu.
Jak ale vysvětlit studie, které poukazují na souvislost s větším výskytem smrtelných chorob? I na to mají vědci odpověď - ti, kdo si pravidelně a ve velkém dopřávají hořký povzbuzující nápoj, totiž bývají požitkáři. Jinými slovy holdují i dalším neřestem, jako jsou alkohol, nikotin, nezdravé pochutiny a zahálka.