orfeo lamborghinicaffe

Káva bez kofeinu geneticky upravená

Extrakci kofeinu z kávy je možné dělat dvěma způsoby. Organickými rozpouštědly a nebo kysličníkem uhličitým. První ze jmenovaných způsobů je sice levný, nicméně používaná rozpouštědla jsou karcinogenní a v takto připravované kávě stopy rozpouštědla mohou zůstávat. Druhý ze jmenovaných způsobů používá inertní, zcela neškodný kysličník uhličitý. Problém je v tom, že aby se z plynu stalo rozpouštědlo, je jej třeba zkapalnit a zchladit a celý proces je energeticky a technologicky značně náročný a výsledný produkt značně prodražuje.

Geneticky modifikované plodiny "udělají" kávu zbavenou kofeinu prakticky bez jakýchkoli vedlejších nákladů. Informace o GM kávě způsobily u klasických výrobců "Decaf Coffee" paniku. Jak se firmy, které do drahých extrakčních technologií investovaly miliony s nastupující konkurencí vypořádají? Jisté je, že ve snaze o záchranu investic se staneme svědky dalšího masírování veřejnosti namířeného proti konzumaci produktů pocházejících z GMO plodin.

Na straně GMO však v případě GM kávy stojí argumenty těžkého kalibru: Káva bude nejen levná, ale ve srovnání s tou, která přišla do styku s organickými extrakčními činidly, také šetrnější ke zdraví spotřebitele. A to ani nemluvě o chuti a vůni. Ono je totiž obtížné provést extrakci kofeinu za použití organického rozpouštědla a současně dosáhnout toho, aby se spolu s kofeinem neodstranila i část aromatických a chuťových látek.

Pro ty, které zajímají detaily dodáváme, že autoři úspěšného výzkumu jsou z Nara Institute of Science and Technology v Japonsku. Vedoucím týmu je Shinjiro Ogita. Kávovníkové keře se sníženým obsahem kofeinu náleží ke kávovníku Coffea canephora.

Na tvorbě kofeinu v rostlinách se podílí tři enzymy. Výzkumníci zabránili expresi genu pro jeden ze zmíněných enzymů. Jedná se o gen pro theobromin syntázu, neboli CaMXMT1. Nyní Japonci již pracují na tom, aby stejnou metodou upravili rostliny kávy náležející ke Coffea arabica (Arabica).

V současné době je možné, že tato geneticky modifikovaná káva je již v oběhu a nikdo Vás na to neupozorní.